කැඩපත – මාර්තු 2018 – සංස්කාරක සටහන

ඒබ්‍රහම් ලින්කන් වරක් තමන්ගේ ලේකම්වරියකගෙන් මෙසේ ඇසුවේ ය.
“මම වලිගය කකුලක් ලෙස නම් කළොත් අශ්වයෙක්ට කකුල් කීයක් තියනවා ද ?”
“පහයි.” ලේකම්වරිය ගත් කටටම උත්තර දුන්නා ය.
“නැහැ. හතරයි. වලිගයට කකුල කියා කී පමණින් වලිගය කකුලක් වෙන්නේ නැහැ.” ලින්කන් ඇයට පැහැදිළි කර දුන්නේ ය.

1917 එක්තරා දිනක දිනමිණ පුවත් පත ගල්ලෑලි ගල්කූරු වෙනුවට පාසල් සිසුන්ට අභ්‍යාස පොත් ලබාදීම සම්බන්ධව පුවතක් පළ කර තිබුණි.
එහි යොදා තිබූ මාතෘකාව මෙසේ ය.

“ගල්ලෑලි වෙනුවට කඩදාසි ඉස්කෝලේ පොත් ලමයින්ට අහිතකරයි.”
සිය වසරක් ගෙවුනු තැන අද අප සිටින්නේ පරිගණක හෝ ටැබ් උපකරණ මගින් ඉස්කෝල පොත්පත්ද ළමයින්ගෙන් ඈත් කරවන යුගයක ය.
තවත් දසක කිහිපයක් ගෙවෙන තැන පාසල් කියා යමක් තිබේදැයි කීමට අපහසුය.
ඇතැම් විට අද අපට සිංහල අකුරු ලිවීමට අමතක බව පවසන අයද හමුවේ. සමහර ලේඛකයන් පවා තමන්ට සිංහල අකුරු ලියන්නට අමතක බව ඉතා උජාරුවෙන් පවසන යුගයකි මෙය.
සියලූ දෙනාම දැන් කියවනවාට වඩා කරන්නේ බැලීම ය. යුගයෙන් යුගයට සිදුවන මෙකී වෙනස්වීම් දෙස අපද උපේක්ෂාවෙන් බැලිය යුතු බව සැබෑය. එසේ නමුත්, මිනිසුන් දෙස කෙලින් බලනවාට වඩා උපකරණයක් තුළින් මිනිසුන් දෙස බලා හිනැහෙන, හඬන, වැළපෙන මිනිසුන් දෙස අපි කෙසේ නම් උපේක්ෂාවෙන් බලමු ද ?
මෙම මාසයේ කැඩපත අට වන වසරට පා තබන්නේ ය. එදා මෙදා තුරාවට කැඩපත වැළඳගත් අය බොහෝ වෙති. එය අපගේ නොමද සතුටට හේතුවකි. මුද්‍රිත මාධ්‍යයන් දෙස වපරැහින් බලන ඊනියා “ටෙක් පොරවල්” වැසි වසින යුගයක පුරා සත් වසක් ඔබේ ආලින්දයට ගොඩවැදීමට අප ගත් වෙහෙස අපමණ ය. පොත් පත් කියවන විට මුහුණු පොත හෝ යූටියුබයේ මෙන් හිතට දැනෙන දේ හැරෙන තැපෑලෙන් ටයිප් කළ නොහැකි බව සැබෑ ය.
පොත් පත් කියවන විට ඔබ සිතයි. පරිගණකය ඉදිරියේදී ඔබ සිතන්නට පෙර ප්‍රතිචාර දක්වයි.
මීඩියා යනු ජනමාධ්‍ය හඳුන්වන ඉංග්‍රීසි වචනය ය. සෝෂල් මීඩියා යනු අන්තර්ජාලයේ විවිධ සමාජ ජාලා හඳුන්වන ඉංග්‍රීස් වචනය ය. වලිගයට කකුල කී පමණින් වලිගය කකුලක් නොවන්නා සේම මීඩියා යන්නා ඈදා ගත් පමණින් සෝෂල් මීඩියා ද මීඩියා නොවන්නේ ය.
අට වෙනි වසරට පා තබන කැඩපත ඉදිරියේ ඇත්තේ සුවිශාල අභියෝගයක් බව අපි හඳුනාගෙන සිටිමු. අතින් ලියන්නට හැකි, විදු දැනුම සේම භාෂා දැනුමද අගයන, හුදු ආටෝප සාටෝපයම නොව සමබර ජීවිතයක වටිනාකම හඳුනාගත් නව පරපුරක් බිහිකරන්නට කැපවීම, යන කරුණුය ඒ.

  • සාමන්ත තැන්නගේ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *